top of page

Ambitsiooni ja sisemise rahu tasakaalustamine- kas see on võimalik?

Esmapilgul tunduvad ambitsioon ja sisemine rahu kui kaks täiesti erinevates otstes asuvad asjad. Ehk sa oled kas ülimalt ambitsioonikas naine, kes töötab pidevalt oma eesmärkide nimel (teate küll seda ettevõtjate 24/7 töötamise nalja) või sa oled naine, kellel on vankumatu sisemine rahu, ühendus iseendaga ja kes ei kiirusta oma elus millegi poole ennastohverdavalt.Tänases postituses arutame koos coachi Liisa Mättasega ambitsiooni ja sisemise rahu tasakaalu üle.


Liisa on coach, kes aitab alustavatel üksikettevõtjatel saavutada järjepidevus, et kasvatada edukas ettevõte.


Ja meil on sulle kohe üks uudis- Sa ei pea valima ambitsiooni ja sisemise rahu vahel. Võid omada elus mõlemat väärtust!

Ma pean olema aus ja ütlema, et see teadmine jõudis mulle esimest korda kohale vaid mõned kuud tagasi. Olen alati oma peas paigutanud ambitsiooni ja sisemise rahu täiesti erinevatesse äärmustesse ja üllatus, üllatus…Mul on olnud väga raske neid tasakaalustada. Eriti viimased paar aastat, kui olen astunud ka ettevõtja kingadesse. See on mind nii mõnelgi korral viinud väga negatiivsesse mõttemustrisse, kus ma tunnen, et vajan sisemist rahu ja puhkust, kuid siis ma pean ohverdama oma ettevõtte edukuse.


Tegelikkuses on ambitsiooni ja sisemise rahu ühendamine võimalik- seni, kuni sul on elus õiged harjumused. Sisemine rahu ei tule ainult sellest, kui sul pole mitte midagi teha. Sisemine rahu tuleb siis, kui kõik sinu elu tegevused on teadlikult läbimõeldud ja paigas ning sinu harjumused toetavad sind.


Millised on eduka ettevõtja harjumused?


Triin: Selleks, et tuua oma ellu häid harjumusi on kõigepealt vajalik teha hetkeolukorra analüüs- milline on sinu rutiin praegu? Mis tegevusi igapäevaselt teed? Millega oled rahul ja mida soovid muuta? Seejärel võid mõelda, milliseid harjumusi oma ellu rohkem tuua tahad.


Eduka ettevõtja harjumuste nimekiri ei ole midagi lõpliku ja sõltub kõige rohkem sinust endast ja sellest, mis tekitab sinus sisemiselt hea tunde.

Mõned eduka ettevõtja harjumused, mida olen ka oma coachingu klientidel märganud on: ajaplaneerimine (sh puhkuse planeerimine), loovuse hoidmiseks õppimine, looduses viibimine ja vaikushetkede leidmine, pidev enesereflektsioon, delegeerimise ja abi küsimise oskus.


Liisa: Uuringud näitavad, et harjumused määravad inimese edu - kui palju elus saavutad, milline oled ettevõtjana, millised on su suhted jne. Meie käitumine tuleneb paljuski harjumustest, seega pole kahtlustki, et head harjumused on tähtis osa edu saavutamisel.

Nagu mainis ka Triin, siis selleks, et juurutada uusi harjumusi on vaja mõista oma hetkeolukorda. Tuleb aru saada, millised on su harjumused hetkel ja millised on harjumused, mis sinu teekonda eduka ettevõtjani ei toeta.


Lase lahti halbadest harjumustest, et teha ruumi uutele ja parematele harjumustele, mis toovad sulle edu, millest unistanud oled.

Edukas ettevõtja on avatud uutele võimalustele ning õpib iga päev midagi uut. Ta teab oma eesmärke ning planeerib tegevusi ja aega juhindudes oma põhiväärtustele. Kuna päevas on 24 tundi, siis oskab edukas ettevõtja võimalikult vähese ajaga saavutada maksimaalne tulemus delegeerides oma vähemtähtsad kohustused, et keskenduda prioriteetidele. Koostöö on edu tähtis osa!


Mida tähendab produktiivsus päriselt? Kuidas leida ambitsioonika töö kõrvalt aega endale?


Liisa: Minu coachingu teekond algas 4 aastat tagasi isiklikust huvist oma produktiivsuse suurendamiseks. Kuna minu põhiväärtuseks on vabadus, siis uurisin, kuidas olla oma ajaga tulemuslik iseennast ohverdamata. Juhindudes erinevatele uuringutele ja isiklike ning klientide kogemustele leian, et kõige tõhusam viis ambitsioonide saavutamiseks on ajaplaneerimine. Seega produktiivsus tähendab minu jaoks tarka ja efektiivset ajaplaneerimist, et võimalikult vähese ajaga võimalikult palju korda saata. Selleks, et vältida ületöötamisest tulenevat läbipõlemist ja stressi tuleb kalendrisse märkida aeg iseendale. Kui see tundub üle pea kasvavate kohustuste tõttu võimatu, siis alustada tuleks näiteks tunnist ajast nädalas. See on aeg, kus teed täpselt seda, mis teeb Sind südamest õnnelikuks. Olgu selleks siis jalutuskäik looduses, raamatu lugemine, mõne lemmiktoidu nautimine, sõbrannaga kohtumine vms. Selline minimaalne ohverdus töö kõrvalt toob energiat ja jõudu, mida kasutada oma ambitsioonide elluviimiseks.


Triin: Ettevõtluse maailm elab ja hingab erinevate produktiivsuste nõuannete peal. Kahjuks on enamik neid ületöötamist soodustav. Arvatakse, et ekstreemne töötamine pikkade töötundidega viib eduni.


Tegelikult ei pea edu saavutamiseks sinu töö olema ekstreemne. See peab lihtsalt olema püsiv.

Püsivust toetab süsteemi loomine oma tegemistesse. Süsteemide loomisesse tasub alguses rohkem aega panna, sest ettevõtte kasvades on just need sinu tugisammasteks. Püsivus ei tähenda, et peaksid iga päev midagi tegema- saad valida endale sobiva tempo, mis peab vastu nii headel aegadel kui ka energiavaesematel aegadel. Ja palun hoia meeles, et ületöötamine mõjub hävitavalt Sinu vaimsele tervisele, loomingulisusele ja inspiratsioonile!


Kuidas aru saada, et oled läbi põlenud?


Liisa: Läbipõlemine tekib ületöötamise tagajärjel - kui töötad tunde ja tunde võtmata aega puhkamiseks. See avaldub mitmel eri moel alustades kergest stressist kuni depressioonini.

Esmalt ei pruugi inimene arugi saada, et on teel läbipõlemiseni. Töös on stress, aga see tekitab pigem põnevust ning tahet edasi liikuda ja saavutada üha kõrgemaid eesmärke. Kui jätkata töö tegemist ennast ohverdavalt, avalduvad närvilisus, rahutus ja tunne nagu midagi on tegemata. Sellele järgneb ärevus ja kiire ärritumine. Ilma kohese sekkumiseta kujuneb vihast ebakindlus ja allaandmise tunne. Sa ei näe enam mõtet pingutada, sest tunned, et ei saa nagunii hakkama. Kõige viimaks avaldub passiivsus. Sa ei ole suuteline enam rõõmu tundma, sul kaob huvi ja sa ei puhka välja isegi kui võtad aega endale. Läbipõlemine ei ole midagi tavatut ning esineb suurel hulgal töötavatest inimestest.


Levib arvamus, et raske tööga tuleb ka edu, kuid alati pole see nii. Selleks, et ettevõte toimiks, on vaja energilist ja PUHANUD juhti. Edu sünnib siis kui on energiat, mida lennukate ideede ja lahenduste väljamõtlemiseks vaja läheb.

Triin: Läbipõlemine ei teki üleöö. Pikalt ületöötamine ja enese ohverdamine töö nimel on kõige otsem tee läbipõlemiseni. Seepärast ongi ettevõtluses väga oluline ajaplaneerimine, harjumused ja üleüldine suhtumine töötamisesse. Kui need on paigas, siis on läbipõlemist lihtsam vältida. Aga mis siis kui oled juba sinna jõudnud ja kuidas seda märgata? Esimeseks tähtsaks märgiks on minu arvates emotsioonid- kui ka varem rõõmu pakkunud asjad enam naudingut ei paku, siis tuleks korra aeg maha võtta ja selle tunde taha vaadata. Suurenenud stressi üheks esimeseks märgiks on ka keskendumisraskused. Samuti pane tähele, kuidas töötad läbi emotsioone- kui kipud oma emotsioone pigem tuimestama (näiteks lõputu sotsiaameedias scrollimine), siis tasub olla tähelepanelik, kuna väsinuna ja õnnetuna on lihtsam oma emotsioone alla suruda, kui neid ausalt endale tunnistada.


4 viisi, kuidas ambitsiooni ja sisemist rahu tasakaalustada

  • Iga 55 minuti töötamise järel võta 15 minutit pausi, et oma mõtted tööst eemale saada. Nii annad ajule võimaluse puhata, et hiljem uue hooga edasi minna. Sul on parem keskendumisvõime ning oled avatum uutele lahendustele.

  • Planeeri oma kalendrisse üks päev (või minimaalselt üks tund) nädalas, mil võtad aega iseendale. Tee täpselt seda, mida hing ihkab!

  • Võta enda igapäevaseid harjumusi tõsiselt ja lisa oma päeva non-negotiable tegevused enese hoidmiseks.

  • Tegutse eesmärgistatult ja pane kõik tegevused kirja. Lisaks võta regulaarselt aega tegevuste refleksiooniks- seda saad teha ise või näiteks koos vastutuspartneri, coachi või mentoriga.
Tule kuula Liisa tasuta LIVE treeningut "3 viga, mis hoiavad Sind ettevõtte kasvatamisel tagasi."

See treening on Sulle kui soovid näha järjepidevat kasvu oma ettevõttes, aga tunned, et midagi hoiab Sind tagasi. Treeningul toon välja põhilised vead, mida alustavad ettevõtjad oma karjääri alguses teevad ning annan juhiseid, kuidas enesekindlalt ettevõtte eesmärke saavutada.


  • Millal? Reedel, 7. oktoobril kell 11:00-12:30.

  • Kus? Täpsemad juhised tulevad emailile.

  • PS! Treening on inglise keeles.Comentários


bottom of page